Musisz wiedzieć

Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z hipnoterapii, chcę, abyś zrozumiał, jak działa hipnoza. Chcę, abyś wiedział, jak działa ludzki umysł. Nasz umysł składa się niejako, w dużym uproszczeniu, z trzech odrębnych, bardzo odmiennych umysłów. Wykonują one rożne czynności i jest im niezwykle trudno ze sobą się komunikować.

Umysł świadomy

Umysł świadomy, to taka część umysłu, w której spędzamy najwięcej czasu. Chcę abyś zrozumiał, że zadaniem tej części naszego umysłu jest: analiza, siła woli, pamięć robocza, funkcja krytyczna i racjonalizująca. Każda z tych funkcji ma swoje zadania do realizacji.

Funkcja analityczna

Część każdego z nas, która patrzy i analizuje rzeczywistość. Patrzy na problemy, analizuje je i znajduje rozwiązania. Funkcja ta podejmuje decyzje związane z przeżyciami dnia codziennego. To ona odpowiada za decyzje, które wydają się automatyczne. „Czy powinienem otworzyć drzwi? Czy powinienem podnieść kubek z kawą do ust?„, itd. Może nam się wydawać, że robimy to automatycznie, ale w rzeczywistości umysł świadomy musiał podjąć w tym celu decyzję, czy chcemy wykonać tę czynność.

Funkcja racjonalizująca i krytyczna

Funkcja, która czasami jest powodem naszych kłopotów. Daje ona zawsze powód określonego zachowania, działania. Daje powód do określonego zachowania. Zauważ, że jeśli wykonujesz jakieś czynności bez powodu, źle się z tym czujesz. Jeśli stan ten utrzymuje się odpowiednio długo, może prowadzić do wielu problemów psychicznych, a nawet zdrowotnych. Umysł świadomy poszukuje uzasadnienia, ale bardzo często nie odnosi się do pierwotnej przyczyny. Przykładowo osoba z nadwagą powie, że je, bo lubi, że się nudzi itd. Jednakże nie jest to przyczyna źródłowa. Znając przyczynę źródłową wiemy, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego dana osoba ma nadwagę? Zależy zawsze mieć na uwadze, że powód, dlaczego coś robimy, albo nie robimy, który podaje umysł świadomy, nie jest oczywisty, a w zdecydowanej większości przypadków nie jest prawdziwy. Po prostu musi znaleźć jakiś powód, dać uzasadnienie.

Siła woli

Jest to niezwykła funkcja umysłu świadomego. Podejmujemy decyzję o robieniu czegoś, nawet jeśli nie ma to donrego uzasadnienia, po prostu dlatego, że tak być powinno. Realizujemy to, jednak tylko do czasu, aż wola nie osłabnie. Z chwilą kiedy siła woli osłabnie, zaprzestajemy tego.

Pamięć robocza

Pamięć, której codzienni używamy. Jak mam na imię? Jak dojechać do pracy? Ja na imię mają moi znajomi? itd. Jest to taki rodzaj pamięci, który umożliwia przeżycie dnia. To są wszystkie myśli, które generuje umysł świadomy, związane ze sprawami dnia codziennego.

Umysł podświadomy

Umysł podświadomy to potęga, która może sprawić, że będziesz tym, kim zechcesz. Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć, że działa on podobnie do komputera. Ma określone programy, które realizuje. Czasami programy są błędne, a czasami zawirusowane. Tylko od ciebie zależy, czy umiesz odpowiednio korzystać z tego oprogramowania i czy doinstalowałeś właściwe oprogramowanie. Komputer działa jedynie tak, jak każą mu zainstalowane programy. Podobnie działa nasza podświadomość. Musisz zrozumieć, że codziennie dodajesz jakieś programy do swojej podświadomości. Raz dobre, innym razem obojętne, a niekiedy destrukcyjne. Ten wewnętrzny komputer codzienne dostosowuje nas do swojego oprogramowania. Możesz się zastanawiać skąd bierze się to oprogramowanie. Jest to cała nasza pamięć, od dnia narodzin do teraz. Może ci się wydawać, że o wielu rzeczach, zdarzeniach zapomniałeś. Umysł świadomy tak, ale umysł podświadomy pamięta i realizuje. Wszystkie twoje doświadczenia, zdarzenia i emocje są zapisane w pamięci twojej podświadomości. Hipnoza pozwala na dostęp do nich.

Nawyki

Mamy nawyki, z naszego punktu widzenia dobre, złe i obojętne. Z punktu widzenia podświadomości jest to tylko automatyzacja działania, która nie jest ani dobra, ani zła, ani też obojętna. Po prostu, jest to automatyczne działanie, zgodnie z określonym w podświadomości programem.

Ochrona

Część podświadomości mająca na celu ochronę zarówno przed rzeczywistymi zagrożeniami, jak i wyimaginowanymi. Co ciekawe funkcja ta nie odróżnia fikcji od rzeczywistości. Ma za zadanie po prostu chronić.

Leń

Umysł podświadomy jest potężny, ale również tak jak jest potężny, jest leniwy. Nie lubi zmian i związanej z tym pracy. Skoro już coś jest i działa, niezależnie jak działa, to najlepiej tego nie zmieniać. Niech zostanie tak, jak jest.

Wyobraź sobie, że podejmujesz decyzję, że chcesz u siebie coś zmienić. A podświadomość na to. Niech zostanie tak jak jest, pasuje mi to do mojego oprogramowania. Podświadomość zrobi wszystko, aby tylko niczego, co nie pasuje do jej oprogramowania, odrzucić.

Hipnoza

Hipnoza jest sposobem na zmianę oprogramowania podświadomości i skłonienie jej do działania. W hipnozie jesteś w pełni świadomy, skoncentrowany o wiele bardziej, niż normalnie. Umysł świadomy przejmuje podczas hipnozy rolę strażnika, kontrolującego wszystkie sugestie, jakie otrzymujesz. To ty odpowiadasz za sukces całego procesu hipnoterapii.

Słysząc sugestie, możesz sobie pomyśleć:

  • To mi odpowiada – Taka sugestia wejdzie do podświadomości i wprowadzi zmiany.
  • Ta jest niekomfortowa – Ta nie będzie działała.
  • Ta jest mi obojętna – Nie zadziała.
  • Podoba mi się, może zadziała – Też nie zadziała.

Hipnotyzer

Hipnotyzer jest jedynie przewodnikiem hipnotyzowanego, prowadzącym go przez meandry podświadomości. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu, podczas hipnozy, musisz wiedzieć, że tego chcesz. Jeśli masz wątpliwości, nie uda ci się. Hipnotyzer nie wciśnie ci na siłę żadnej sugestii.

Brak możliwości komentowania.